Čo Čítajú Lídri?

Pripravili sme pre Vás zoznam kníh, ktoré nás veľmi inšpirovali a chceli by sme sa s Vami podeliť o radosť z ich čítania. Veríme, že Vám otvoria nové obzory a budú motivovať k sebaprekonávaniu a skvelým nápadom. Inšpiratívnych kníh je samozrejme oveľa viac, nechceli sme Vás ale unudiť alebo odradiť dlhým zoznamom. Prajeme príjemné čítanie!

Jim Collins: Good to Great

V knihe Z dobrého skvelé analyzuje Jim Collins cestu za úspechom a zotrvanie na vrchole desiatok verejne obchodovaných spoločností. Porovnáva ich výsledky s výsledkami iných firiem a snaží sa vytvorili univerzálny kľúč na odlíšenie dlhodobo úspešných firiem a spoločností, ktoré si užijú iba 15 minút slávy. 

Chris voss: nikdy NedĚlej kompromis

Ako vyjednávač pri krízových situáciách, vrátane prepadnutí, únosov a pokusov o teroristické útoky, zažil Chris Voss hraničné situácie, kde musel by neústupný. Táto kniha Vás naučí efektívnejšie vyjednávať a stáť si za svojim, keď je to nutné a pre Vás výhodné. 

Simon Sinek: Začni otázkou prečo

Simon Sinek v knihe argumentuje, že všetko čo robíme má svoj dôvod a ten by sme mali poznať na to, aby sme mohli efektívne fungovať. O to viac je dôležité vedieť prečo robíme veci, ktoré robíme v podnikaní, kde náš úspech závisí od ľudí, ktorých dokážeme nadchnúť pre našu vec. 

Roger fisher a william ury:
Ako dosiahnuť súhlas

Kniha Ako dosiahnuť súhlas je praktickým sprievodcom myšlienkových pochodov účastníkov rôznych vyjednávacích situácií. Umožní Vám vžiť sa do rolí zúčastnených strán a lepšie formulovať argumenty, ktorými viete posúvať konverzáciu želaným smerom. 

Zdroj obrázka: Reprofoto Youtube channel Productivity Game

Sun tzu: Umenie vojny

Umenie vojny by malo byť základnou výbavou každého stratéga a vyjednávača. Poznatky z tejto knihy sa dajú aplikovať nielen v každej krízovej situácii vo Vašej kariére alebo firme ale aj pri strategickom plánovaní.

Zdroj obrázka: Reprofoto Youtube channel Generation Rx Radio

Dale Carnegie: Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí

Kniha je nabitá praktickými príkladmi a situáciami z reálneho života. Snaží sa dať návod na to ako pristupovať k ľuďom a pôsobiť na nich tak, aby sme dosiahli želané výsledky. 

Zdroj obrázka: Reprofoto Youtube channel TOP TECH WIKI

antonín cekota: 

Úvahy a projevy Tomáše Bati

O myšlienkových pochodoch a obchodnej filozofii Tomáša Baťu sa môžeme dozvedieť viac z tohto zaujímavého diela, ktoré je kompilátom jeho verejných prejavov.

Zdroj obrázka: Reprofoto Youtube channel Nadace Tomáše Bati

Stephen r. covey: 7 návykov skutočne efektívnych ľudí

Aj táto kniha obsahuje praktické príklady a dáva návody na zmenu vzorcov správania, ktoré pretrvajú a budeme z nich dlhodobo profitovať. Implementácia autorových postupov ale nie je jednoduchá a aj to robí túto knihu výnimočným čítaním. 

Zdroj obrázka: Reprofoto Youtube channel Faada Essien

DAvid j. Schwartz: Myslete velkoryse

Líder by mal byť schopný mať poriadok v myšlienkach a financiách. Aj po viacerých čítaniach v knihe nájdete relevantné odporúčania (nielen) ohľadom riadenia vlastných a firemných financií. 

Zdroj obrázka: Reprofoto Youtube channel Billionaire Business Coach

Phil Knight: umĚní vítĚzit

Kniha ponúka inšpiratívny pohľad do zakladania a expanzie spoločnosti Nike. Ukazuje nám, že aj napriek nedostatku financií a ďalším iným nepriaznivým faktorom, je možné vybudovať medzinárodne úspešnú spoločnosť. Kľúčom je výdrž, neoblomnosť a viera v pôvodnú myšlienku.

Lee kuan yew: Z tretieho sveta medzi elitu

Kým ostatné knihy zo zoznamu sú určené predovšetkým pre osobnostný rozvoj a podnikanie, táto kniha je relevatná aj pre riadenie verejných inštitúcií a samotných krajín. Ponúka inšpiratívny príbeh otca Singapuru, ktorý dokázal (nie sám, ale s pomocou ľudí, ktorých dokázal motivovať, aby zdieľali rovnaké hodnoty) vybudovať prosperujúcu krajinu z ostrova, ktorý nemá nerastné suroviny a bol etnicky nejednotný. Slovensko by si z neho malo zobrať príklad!